úterý 9. října 2018

Pedagogická komora navrhuje zvýšení učitelských platů o 20 procent

Vláda nesplnila usnesení Poslanecké sněmovny, které doporučovalo navýšit platy učitelů od letošního září o 15 procent. Místo toho navrhuje zvýšení tarifní části platu o 10 % a prostředků na netarifní části platu o 5 % od 1. ledna 2019. Státní rozpočet byl na konci září v přebytku skoro 17 miliard korun, premiér tudíž finance k dispozici má. Pokud vláda nestihne zvýšit platy učitelů do konce tohoto roku, Pedagogická komora navrhne kompenzovat čtyřměsíční odklad navýšením platů o dalších 5 %.

„Chceme, aby se platy pedagogů od ledna zvýšily o 20 procent,“ říká Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, „zatím jsme oslovili s tímto návrhem poslance, kteří mohou předložit příslušný pozměňovací návrh při schvalování státního rozpočtu, uvažujeme i o stávce na podporu našeho požadavku.“

Část z těchto prostředků navíc by pokryla zvýšení příplatků pro třídní učitele, o kterém mají poslanci hlasovat na konci října. „Třídnictví je jedna z nejhůře placených prací, vychází na pouhých 20 korun za hodinu,“ upozorňuje Radek Sárközi, „měsíčně dostanete na jednoho žáka pouhých 13 korun, přitom s inkluzí a GDPR přibyla třídním učitelům spousta práce.“ Na Slovensku dostávají učitelé za třídnictví 5 % navíc k tarifu, u nás to jsou necelá 2 procenta.

Ministerstvo školství nedávno zveřejnilo statistiku, která ukazuje vývoj výdajů na školství. „Pokud srovnáte celkové výdaje na školství v roce 2011, byly vyšší než roku 2016,“ informuje Radek Sárközi. Vzhledem k hrubému domácímu produktu činily loni výdaje na školství jen o jednu desetinu procentního bodu více než roku 2008. „O školství jako prioritě politici pouze mluví, ale statistiky dokazují, že pravdou je opak a že je školství dlouhodobě hluboce podfinancované.“

Platy ve školství činily v první polovině roku 2018 pouhých 29 375 hrubého měsíčně, tedy výrazně méně, než je průměrná mzda v České republice. Patnáct let starý slib, že budou učitelé pobírat 130 % průměrné mzdy, je stále v nedohlednu. V současnosti mají učitelé 107,7 % celorepublikového průměru. Ovšem učitelky mateřských škol dostávají pouze 91,4 %, což je značně podprůměrný plat.

„Protože se do průměru započítávají i platy ředitelů škol, dosáhne ve skutečnosti řadový učitel na průměrný plat až na konci své profesní kariéry, kdy má odpracováno 32 let,“ dodává Radek Sárközi, „nástupní platy jsou mnohem nižší a čerstvé absolventy pedagogických fakult spíše odrazují.“ Plat učitelky v mateřské škole začíná na částce 19 850 korun. Učitelé základní a střední školy nastupují za 25 470 hrubého měsíčně.

Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz


5 komentářů:

 1. Plat kvalifikované učitelky MŠ se středoškolským vzděláním začíná na téměř 25 tis. Kč (24.810,- Kč) a plat začínající učitelky na ZŠ po dalších pěti letech studia na VŠ začíná na 26 tis. Kč - v tom vidím velký nepoměr.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V současné době i většina učitelek v MŠ mají VŠ vzdělání a nijak se to na jejich platu též neprojevuje. Takže otázka vzdělání to neni.
   Strop učitleky v MŠ je 9 třída (kterou né každá začínající učitelka má, jsou i v osmé), protože 10 třída je pro ředitelky, ale každá učitelka v ZŠ má minimálně 10.platovou třídu, čili něco co učitelka v MŠ nikdy mít nebude. Navíc každý platový stupeň učitelky v ZŠ si polepší více než učitelka v MŠ, která více méně zůstane zaseklá na 25 tis. Kč,- i po 19 letech praxe.
   Neni tedy spíš ,,nepoměr" u učitelek MŠ? Proč po 19 letech praxe mají přidáno jenom o pár stovek, ale učitelka v Zš, a to při jejím stropě dostane, dostane v řádu v tisících?
   Obě učitelské pozice nedostanou moc přidáno, nejsou to milionové částky, ale neukazujte na učitelky v mateřské škole, a neříkejte tomu nepoměr, protože ony na tom nejsou lépe než učitelky v ZŠ.
   Neříkám tímto, že učitelky v ZŠ jsou více ohodnocené než by měly, pouze si myslím, že obě pozice mají své rovnocené pozitiva i negativa a neni na místě takhle někoho obviňovat, že se má lépe.

   Vymazat
  2. Kdepak na téměř 25 tis. Jako učitelka v MŠ s VŠ vzděláním mám 8. platovou třídu, přestože se podílíme na tvorbě TVP, což bych dle charakteristiky 8. platové třídy v MŠ vůbec neměla. Takže, mít 9. platovou v MŠ je výsadou, nikoliv pravidlem a samozřejmostí.

   Vymazat
 2. I učitelky MŠ mívají VŠ vzdělání a práce v předškolním vzdělávání je velmi náročná. Plat je nízký, to nepopírám. Nepoměr ale nevidím.

  OdpovědětVymazat
 3. K nízkým platům učitelů ještě dodám, že v Praze, kde je průměrný plat nyní cca 40 tisíc jsou učitelé placeni podle stejných tabulek jako ve zbytku republiky bez jakéhokoli příplatku, takže učitel střední školy před důchodem s platem 32 000 Kč je cca 8000 Kč pod průměrným příjmem svých sousedů. Týká se ho ale např. stejně drahé bydlení jako ostatních Pražanů. Totéž platí o jiných velkých městech jako Brno ap. Odborům je to stále úplně jedno.

  OdpovědětVymazat