čtvrtek 13. června 2019

AKTUÁLNÍ TÉMA: Vyšší příplatky pro třídní učitele

Pedagogická komora zpracovala návrh novely zákoníku práce, který zavádí nový příplatek za třídnictví ve výši 2 500 až 3 500 Kč měsíčně a zvyšuje stávající specializační příplatek na stejnou částku. Návrh si osvojila skupina poslanců KDU-ČSL. Novela se týká přes 65 000 třídních učitelů. Náklady na zvýšení příplatků činní 2 miliardy korun ročně. Na Slovensku dostávají třídní učitelé 5 % navíc k tarifu, v ČR mají v současnosti necelá 2 %. Aktuálně pobírají třídní učitelé  tzv. zvláštní příplatek (na běžných školách činí 400 až 1300 Kč měsíčně). Specializační příplatek činí 1000 až 2000 Kč měsíčně. Příplatky jsou přiznávány v nižší polovině intervalu, protože na něj školy nemají dostatek financí. Vzhledem k tomu, že tyto činnosti vyžadují 20 hodin práce měsíčně navíc, pobírá třídní učitel 20 Kč za hodinu, což je hluboko pod minimální i zaručenou mzdou. Jde o 13 Kč měsíčně na jednoho žáka ve třídě... V tomto příspěvku budeme postupně mapovat celý legislativní proces...
Poslanci třídní učitele nepodpořili, vláda navrhuje zvýšení o pouhých 100 korun
Další informace
Protinávrh Kateřiny Valachové a poslanců ČSSD na snížení příplatků oproti současnosti

5 komentářů:

 1. Velké díky všem autorům. Moc děkuji, že za nás učitele takto bojujete 👍🏻🙂.

  OdpovědětVymazat
 2. V Pedagogické komoře bojují aktivní učitelé, ředitelé a další pedagogičtí pracovníci za sebe, protože vědí, že to nikdo nebude dělat za ně... :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Třídnické hodiny, práce na třídní knize, výkazu, vybírání peněz na představení, učebnice, výlety..., omluvenky, řešení problémů ve třídě, psaní posudků na sociálku v případě žáků s výchovnými problémy, kdykoli se cokoli děje -třídní ve třídách i v době, kdy běžně neučí, začátky a konce školního roku, zprávy pro pedagogickou radu, vysvědčení atd. atd., to jsou hodiny a hodiny práce navíc oproti netřídním a za to všechno 500 Kč HRUBÉHO měsíčně, to je skutečně výsměch. Kolegyně, která dostala poloviční úvazek a zbytek dobírala v družině, dostala taky poloviční příspěvek pro třídního. Mohla udělat jen polovinu práce? Samozřejmě, že ne, ale s tím asi nikdo nepočítá. Já jsem teď s třídnictvím za tento směšný peníz skončila a za pár měsíců odcházím do důchodu, takže se mě žádná změna už netýká, ale je ostuda, že celá léta tento příplatek zůstával takto nízký a nikdo se tím nezabýval.

  OdpovědětVymazat
 4. Mám celkem 50 dětí ve dvou třídách, které se střídají sudý a lichý týden na učilišti na teorii. Moje odměna za třídnictví je 1300,- celkem. Prý je to strop. Mám tak zaplacenou pouze jednu třídu o 33 žácích a druhou mám k tomu jako bonus zdarma. Je to normální?

  OdpovědětVymazat
 5. Množství práce třídního učitele je stále navyšováno, dle počtu dětí mám 500,- měsíčně, denně nad se třídnickým povinnostem věnuji minimálně 1,5. Je to adekvátní? Tato odměna za měsíc cca odpovídá mé práci za 1 den.

  OdpovědětVymazat

Děkujeme Vám za komentář, bude zveřejněn po schválení administrátorem tohoto webu. :-)