středa 14. března 2018

Výsledky ankety: Nejlepším ministrem školství byl Petr Piťha, nejhorší byla Kateřina Valachová

Spolek Pedagogická komora uspořádal anketu s názvem „Kdo byl nejlepším a kdo nejhorším ministrem školství ČR?“. Respondenti mohli vybírat z ministrů, kteří stáli v čele resortu školství od vzniku samostatné České republiky. Celkem se ankety účastnilo 1287 respondentů. Každý z nich odpovídal na dvě otázky: „Kdo byl nejlepším ministrem školství?“ a „Kdo byl nejhorším ministrem školství?“ Respondenti mohli vybrat více jmen zároveň. Celkový žebříček byl sestaven na základě odečtení záporných hlasů od kladných. Nejlepším ministrem školství byl podle ankety Petr Piťha, nejhorší byla ministryně Kateřina Valachová.

Kdo byl nejlepším ministrem školství?

Nejčastější volbou byla Petra Buzková, pro kterou hlasovalo 25 % respondentů. Druhý v pořadí byl Petr Piťha (23 %) a třetí Petr Fiala (17 %).


Kdo byl nejhorším ministrem školství?

Nejčastější volbou byla Kateřina Valachová, pro kterou hlasovalo 66 % respondentů. Druhým v pořadí byl Ivan Pilip (33 %) a třetí Josef Dobeš (26 %).


Kladně a záporně hodnocení ministři

Pokud odpovědi na obě otázky zkombinujeme, můžeme rozdělit ministry na ty, kteří jsou hodnoceni pozitivně, a na ty, kteří dostali více negativních hlasů než kladných.

Počet kladných odpovědí převažoval u těchto osmi ministrů školství: Petr Piťha (+ 20 %), Jan Sokol, Eduard Zeman, Petr Fiala, Ondřej Liška, Petra Buzková, Jiří Gruša a Robert Plaga (v uvedeném pořadí).

U těchto deseti ministrů naopak převažoval počet záporných odpovědí: Kateřina Valachová (- 55 %), Ivan Pilip, Josef Dobeš, Stanislav Štech, Marcel Chládek, Martin Bursík, Michaela Marksová, Dana Kuchtová, Miroslava Kopicová, Dalibor Štys (v uvedeném pořadí).


Pedagogická komora je nejpočetnějším školským spolkem v ČR. Jedním z cílů spolku je zprostředkovat veřejnosti, médiím a politikům názory pedagogů z praxe. „96 % respondentů této ankety pracuje ve školství, postoje k ministrům tedy odrážejí přímé zkušenosti učitelů a ředitelů škol s působením těchto politiků v oblasti školství a jejich prací,“ říká Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory.

Podrobná data k anketě naleznete zde.

Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz

3 komentáře:

 1. Ministři školství:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_ministr%C5%AF_%C5%A1kolstv%C3%AD,_ml%C3%A1de%C5%BEe_a_t%C4%9Blov%C3%BDchovy_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky

  OdpovědětVymazat
 2. http://www.pedagogicke.info/2018/03/vysledky-ankety-nejlepsim-ministrem.html

  OdpovědětVymazat
 3. Valachová byla nejhorší ministryně školství, tvrdí učitelé. Za inkluzi jí naložili

  Podle Radka Sárköziho na ministerstvu slibovala nesplnitelné. Jako jeden z největších problémů pak vidí zavedení inkluze. Její současná podoba podle něj zatěžuje školy administrativou, která snižuje dostupnost pomoci. „Děti se speciálními potřebami nevyučují speciální pedagogové, ale pomáhají jim asistenti bez potřebného vzdělávání,“ upozornil na další problém společného vzdělávání.

  Nepopulární kroky z ní udělaly i nejméně populární ministryni celého žebříčku. Její práce se nelíbila více než dvěma třetinám oslovených učitelů. Kladně ji naopak hodnotilo jen 11 procent z nich.

  Blesk Zprávy daly Kateřině Valachové prostor svoje negativní vnímání v řadách učitelů okomentovat, reakci nejdřív přislíbila, do čtvrtečního večera ji ale neposkytla.

  http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/530615/valachova-byla-nejhorsi-ministryne-skolstvi-tvrdi-ucitele-za-inkluzi-ji-nalozili.html

  OdpovědětVymazat

Děkujeme Vám za komentář, bude zveřejněn po schválení administrátorem tohoto webu. :-)