čtvrtek 8. června 2017

Iniciativa Pedagogická komora slaví nebývalý úspěch v Senátu

Zástupcům Iniciativy Pedagogická komora se podařilo přesvědčit většinu senátorů, aby neschválili kariérní řád. Novela zákona o pedagogických pracovnících se vrací do Poslanecké sněmovny. Navíc s pozměňovacími návrhy Iniciativy Pedagogická komora na zvýšení příplatku pro třídní učitele na 3 000 Kč měsíčně (od ledna 2018), navýšení příplatku pro specializované činnosti na 2 000 až 3 000 Kč měsíčně (od září 2017), zrušení pěti specializovaných činností a snížení přímé pedagogické činnosti pro zbylé specializace. Senátoři neschválili třetí pozměňovací návrh Iniciativy Pedagogická komora o vypuštění všech paragrafů, které se týkají kariérního řádu, z novely.

Proti Výzvě senátorům k zamítnutí kariérního řádu, kterou Iniciativa Pedagogická komora zorganizovala, se postavilo ministerstvo školství v čele s Kateřinou Valachovou, senátoři z ČSSD, školské odbory, CZESHA a Asociace ředitelů ZŠ. Díky 7 300 učitelům, kteří se připojili k této Výzvě, se podařilo většinu požadavků prosadit. Nebylo nutné stávkovat, demonstrovat ani podávat hromadné výpovědi. Stačil dostatek argumentů a několik aktivních schopných lidí, kteří dokázali propojit učitele mezi sebou. Během dvou týdnů se podařilo to, co se před tím nikomu nedařilo řadu let. Umožnit řadovým učitelům, aby byl jejich hlas slyšet.

Hlasování v Senátu