neděle 3. května 2020

Některé rodiny přijdou od pondělka o ošetřovné. Řada rodičů to netuší…

Od pondělí 4. května 2020 se postupně začínají otevírat mateřské školy, které byly v průběhu března a dubna uzavřeny. S obnovením provozu přijdou rodiče dětí o ošetřovné. Pokud mateřská škola provoz nepřerušila, rodiny dětí na ošetřovné nedosáhly, i když rodiče své děti do školky neposílali. Otevřené mateřské školy zůstaly poloprázdné. Navštěvovala je méně než desetina obvyklého počtu dětí. Nyní se školky opět postupně zaplní na až 28 dětí ve třídě. Zatímco v případě základních škol vláda stanovila maximální počet 15 dětí ve skupině, pro mateřské školy žádný limit neplatí.

To se nelíbí autorům petice, kterou během prvního dne od zveřejnění podepsalo skoro 3 000 signatářů. V petici požadují, aby mohli rodiče dále čerpat ošetřovné, i pokud bude mateřská škola otevřena, ale rodiny nebudou chtít riskovat a své dítě do školky nepošlou. Ministerstvo školství by mělo pro mateřské školy stanovit jednoznačná závazná pravidla, nikoliv pouze doporučení.

Ministr školství Robert Plaga uvedl, že v průběhu víkendu obdrží všechny školy prostřednictvím datové schránky manuály, kterými si mají při otevírání řídit. Aktuálně ale probíhá plánovaná výluka datových schránek, na což upozornila Pedagogická komora. Ta zároveň navrhla, aby MŠMT všechny materiály zveřejnilo na svých internetových stránkách. Ministerstvo školství nakonec manuály zveřejnilo. Pod náporem zájemců ale přestal fungovat web MŠMT (již poněkolikáté…). Všechny manuály jsou nyní dostupné na webu Pedagogické.info, který edituje viceprezident Pedagogické komory Janek Wagner.

„Ředitelky mateřských škol se dostanou k manuálu z ministerstva školství na poslední chvíli, obzvláště v případě těch školek, které se na nátlak zřizovatelů otevírají již v pondělí,“ upozorňuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, „pro školky, které uzavřeny nebyly, žádnou metodiku na březen a duben Robert Plaga zajistit nedokázal, vše zůstalo na bedrech ředitelů.“

Soubor hygienických pokynů z MŠMT je opět jen řadou doporučení. Velkou část z nich zajišťují mateřské školy běžně. Jiné budou v praxi realizovatelné jen obtížně.

„Pokud by měla být pravidla z ministerstva závazná, musela by být součástí příslušné hygienické vyhlášky nebo jiného legislativního materiálu,“ dodává Radek Sárközi, „bez toho nejsou doporučení uvedená v manuálu vymahatelná.“

Vlnu nevole mezi učitelkami mateřských škol spustilo nové vládní opatření platné od 1. května, podle něhož budou školky jediným pracovištěm, kde klienti nemusejí nosit roušky, přestože je jejich nošení povinné pro všechny občany i venku. Navíc si musejí ochranné prostředky zajistit samy.

Pedagogická komora, z. s.

PETICE ZA JEDNOZNAČNÁ PRAVIDLA PRO OTEVÍRÁNÍ MATEŘSKÝCH ŠKOL A NÁROK NA OŠETŘOVNÉ PRO RODIČE DĚTÍ

• MŠMT: Soubor hygienických pokynů pro MŠ, ZŠ a SŠ

Vyhláška č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých

5 komentářů:

1. Zajímá mě,koho mohu žalovat,pokud se v MŠ nakazím od dětí,rodičů nebo zaměstnanců.O rodinách dětí nevíme nic,nesmíme se ani ptát jestli chodí do práce,kde pracují (např. děti zaměstnanců ve zdravotnictví.Děti z naší MŠ se od 15,45 hod. při běžném provozu spojují do jedné třídy.Pokud má být v MŠ běžný provoz i toto platí??

Odpovědi
    1. Nikoho Prymula na primě řekl že Přenos koronaviru z detí na dospěle nebo seniory je nižší jako u chřipky.Tak o co tu teda jde?????? Tak najednou je to málo pravěpodobný

Vymazat
    2. U nás ve školce mimoradne platí rozdělené třídy od 6:00 do 16:30 takže se s jinou třídou ani nepotká ji tak samo učitelky. Asi je to o vůli vedení skolky

Vymazat
  2. Mě zajímá pár věcí.Naše MŠ bude otevírat zároveň se ZŠ tedy 25.5. a všichni děsí rodiče jak teď od pondělí přijdou o ošetřovné.Záleží jen na tom kdy která MŠ se rozhodne otevřít a pak až to zaniká, takže v našem případě je čas.Druhá věc by mě zajímala, jak se budou pouštět rodiče do budovy.Po jednom?Neproveditelne, pokud nám to nebudou řídit policajti.:) Takže tím se stejně stane to že bude shlukovani u MŠ a nedokážu si představit ani vyzvedávání a ani přiváděni s odstupy.To je prostě nereálné.Pak si u nás všichni sundaji rousky...a co? Toto je opravdu velmi nešťastné.Mělo to být od září a byl by klid.Ten měsíc už by to troufnu si říct rodiče vydrželi.Protože stejně žádné výlety, žádné focení a za chvíli prázdniny.Tam pak u nás bude prázdninový provoz, kterého využije tak 20 rodičů a srpen zavřeno.A úplně vidím tu výuku a pobyt venku 80ti děti na zahradě. :D Sháním brigádníky , značka spěchá :D

OdpovědětVymazat
  3. Také bych chtěla upozornit na to,že v mateřských školkách pracuje v současné době velký počet zaměstnanců,paní učitelek,které jsou již v předdůchodovem věku,to znamená v rizikové skupině.Již se léčí s nemocemi jako je cukrovka,vys.krevni tlak,nemoci srdce,astma,některé pracovnice mš jsou po rakovinové léčbě.Proto by nás zajímalo,jak budeme chráněny.Děkuji.