úterý 16. listopadu 2021

Konec plošného testování ve školách umožnil expanzi koronaviru

Počty žáků základních a středních škol s pozitivním PCR testem na covid-19 jsou aktuálně nejvyšší za celou dobu epidemie. Výjimkou jsou pouze děti v mateřských školách. Dokazují to grafy, které pro Pedagogickou komoru zpracovává datový analytik M. Bauer na základě veřejně dostupných údajů ÚZIS a ČSÚ.

Zatímco v minulých vlnách epidemie byla týdenní incidence vždy nižší než 1000 nakažených na 100 000 žáků, nyní  činí 1250 až 2000 žáků v jednotlivých věkových kategoriích.  U věkové skupiny 11 let je dokonce vyšší než 2 % nově nakažených žáků týdně. Počty pozitivně testovaných žáků jsou vyšší, než činí průměr za celou Českou republiku, již od října 2021. 

"Hlavní příčinou enormního nárůstu počtu nakažených žáků jsou chybějící opatření ve školách," říká prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárközi a upozorňuje, že plošné testování žáků bylo v září zrušeno.

Maximálních hodnot dosahuje aktuálně i počet hospitalizovaných dětí a žáků do 19 let.

Počet žáků nakažených kovidem je největší na Moravě, v Praze a okolí a na jihu Čech.

"Myslím si, že by vláda měla opatření ve školách co nejdříve zpřísnit," navrhuje Radek Sárközi, "v nejvíce zasažených oblastech by se mělo přejít na střídavou výuku, což v minulosti pomohlo, starší žáci by měli nosit roušky i ve třídách a rozhodně je nutné obnovit plošné preventivní testování kvalitními antigenními testy alespoň dvakrát týdně. nebo alternativně metodou PCR alespoň jednou týdně."

Pedagogická komora, z. s.

www.pedagogicka-komora.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat