pondělí 31. prosince 2018

Přehled nejdůležitějších hlasování v naší skupině na Facebooku

V naší facebookové skupině "Pedagogická komora - diskuze o školství..." probíhají následující důležitá hlasování...
Stále můžete hlasovat...

středa 19. prosince 2018

Pedagogická komora podporuje navýšení rozpočtu pro školství

Poslanci podali více než 20 pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu na rok 2019 v kapitole 333 Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Pedagogická komora podporuje všechny změny, které povedou k navýšení rozpočtu pro školství. Pokud by byly schváleny, podíl výdajů na české školství vzhledem k hrubému domácímu produktu se výrazně přiblíží průměru států OECD, což je 5,2 % HDP. Díky tomu by konečně mohl být splněn slib, že učitelé budou pobírat 130 % průměrné mzdy v ČR, který zazněl již před 15 lety.

Pedagogická komora rovněž podporuje změny ve střednědobém výhledu státního rozpočtu na roky 2020 a 2021, který v tuto chvíli nepočítá s dalším růstem financí na platy zaměstnanců ve školství. Pokud by mělo být splněno programové prohlášení současné vlády, že výše platů učitelů bude činit 150 % vzhledem k roku 2017, musí by být částky ve střednědobém výhledu navýšeny minimálně o 21 miliard korun.

K poslaneckým návrhům, které by znamenaly přesuny financí uvnitř rozpočtu školství, zaujala Pedagogická komora stanovisko neutrální. „Rozhodně jsme proti tomu, aby byly finance přesouvány z kapitoly školství jinam,“ upozorňuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, „ již dnes je školství výrazně podfinancováno, což je hlavní příčinou většiny problémů, s kterými se potýkáme.“

Na půdě Pedagogické komory vznikl otevřený dopis politikům za záchranu českého školství, který upozorňuje na největší problémy a přináší i návrhy jejich řešení. Během prvního týdne od zveřejnění se k tomuto otevřenému dopisu připojilo přes 2 800 pedagogů. Podporu mu vyjadřují i celé školy. Návrhy Pedagogické komory chce projednat školský výbor Senátu. Prezident spolku Radek Sárközi již požádal o osobní jednání k otevřenému dopisu ministra školství a premiéra.

Radek Sárközi k tomu dodává: „Půl roku čekáme, kdy Poslanecká sněmovna projedná v prvním čtení novelu zákoníku práce, která navyšuje příplatky za třídnictví a specializované činnosti, které se 15 let nevalorizovaly. Poslanecké kluby ANO, ČSSD a někteří poslanci za KSČM ji bohužel blokují. Školství je prioritou pouze na papíře nebo ve vyjádřeních politiků pro média, skutečnost je opačná. Jinak by Česká republika nefigurovala v mezinárodních statistikách na posledních místech ve výdajích na školství a na zcela posledním místě ohledně platů učitelů. Právě stagnující příplatky ukazují, že školství prioritou není. Zatímco v jiných profesích v roce 2019 výrazně vzrostou, pedagogové se jejich navýšení nedočkali.“











Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz

Pedagogická komora, z.s., je v současnosti největší školský spolek v České republice. Má více než 2 400 členů, z nichž většinu tvoří učitelé všech stupňů škol (ředitelů škol sdružuje více než 400). V minulosti zorganizovali zakladatelé Pedagogické komory úspěšnou výzvu senátorům (7 400 signatářů) a petici za nepřijetí kariérního řádu (21 609 podpisů z 1 150 škol). Jednáme s ministry, premiérem, poslanci i senátory. Tlumočíme názory pedagogů z praxe novinářům. Účastníme se pracovních skupin MŠMT (např. skupiny pro společné vzdělávání, která navrhla změny v inkluzivní vyhlášce). Jako první jsme upozornili již v únoru, že školám chybí peníze na nenárokové části platu kvůli přednostnímu financování inkluze krajskými úřady - výsledkem bylo, že MŠMT poslalo letos na podzim krajům navíc 1 miliardu korun. Výrazně jsme se podíleli na zrušení garance míst pro všechny dvouleté děti v mateřských školách a uvolnění podmínek pro vznik přípravných tříd na ZŠ nebo na zafinancování překrývání učitelek v MŠ již od roku 2019. Aktuálně navrhujeme zvýšení příplatků pro třídní učitele a za specializované činnosti na minimálně 2 500 Kč měsíčně a zvýšení platů všech pedagogických pracovníků od ledna 2019 o 20 %.

úterý 18. prosince 2018

AKTUÁLNÍ TÉMA: Novelizace inkluzivní vyhlášky č. 27/2016

MŠMT připravilo návrh novely vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, jehož součástí je řada změn, které Pedagogická komora navrhla v rámci pracovní skupiny MŠMT pro společné vzdělávání. Zatímco učitelé, ředitelé škol a speciální pedagogové z praxe změny podporují, proti změnám vystoupily některé neziskové organizace...
Další informace:

sobota 15. prosince 2018

Plakát na nástěnky do škol a propagační vizitky

Kolega Pavel Vaněk pro nás vyrobil nové letáčky A5 a plakát A4. Budeme rádi, když plakát vytisknete a umístíte na nástěnku do sborovny nebo jinde ve škole. Nově si můžete stáhnout i naše propagační vizitky k rozdávání na kurzech či konferencích nebo prezentaci o spolku Pedagogická komora...

                     

středa 12. prosince 2018

Mateřské školy a školní družiny ZŠ - problém s 8. platovou třídou

Odpovědi MŠMT na dotazy zaslané prezidentem Pedagogické komory Radkem Sárközim

Vážený pane magistře,
odpovídám na Vaše dotazy zaslané dne 28. 11. 2018.

1.       Rád bych se zeptal, kolik procent učitelek mateřských škol a vychovatelek školních družin je zařazeno do 8. platové třídy.



2.       Zároveň prosím o informaci, jak se může učitelka MŠ nebo vychovatelka ŠD bránit, pokud ji ředitel zařadí neoprávněně do 8. platové třídy, přestože vykonává činnosti pro 9. platovou třídu. Ředitelé toto zařazení do nižší platové třídy zdůvodňují nedostatkem financí pro školu...

Pokud je učitelka v MŠ nebo vychovatelka zařazena neoprávněně do 8. PT, a tímto došlo k porušení právních předpisů, má několik možností řešení:
-              obrátit se s žádostí o řešení situace na zřizovatele školy,
-              domáhat se svých práv podáním stížnosti u svého zaměstnavatele,
-              dále lze dát podnět oblastnímu inspektorátu práce ke kontrole dodržování právních předpisů – pracovněprávních vztahů,
-              další možností je domáhat se svých práv u soudu.

3.       Bude MŠMT tento problém řešit centrálně? Například tím, že pro učitelky MŠ a vychovatelky ŠD stanoví jako minimální platovou třídu devátou, nikoliv osmou? Rozdíl mezi těmito dvěma platovými třídami je několik tisíc korun... 8. platovou třídu mohou dostávat i asistenti pedagoga, což je nesrovnatelně méně náročná a méně zodpovědná práce.

Zařazování do platových tříd je stanoveno v nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě, MŠMT nebude vstupovat do změny platových tříd v katalogu prací - 8. platová třída obsahuje činnosti, které odpovídají začínající učitelce v MŠ nebo vychovatelce, která je vedena uvádějícím učitelem, 9. platová třída obsahuje činnosti jako jsou komplexní vychovatelská a vzdělávací činnost, tady na činnostech se nic nemění. Ředitelé škol mohou také čerpat z Metodického výkladu k odměňování: http://www.msmt.cz/dokumenty-3/metodicky-vyklad-k-odmenovani?highlightWords=metodick%C3%BD+v%C3%BDklad+odm%C4%9B%C5%88ov%C3%A1n%C3%AD

Podle názoru MŠMT je třeba narovnávat velké rozdíly, které vznikly v minulosti polickým rozhodnutím, mezi 8. – 9. platovou třídou nařízením vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, a v součinnosti s ČŠI bude potřebné zaměřit se na nesrovnalosti především u vychovatelek ŠD.

4.       Jak se změní situace učitelek MŠ a vychovatelek ŠD, které jsou nyní zařazeny do 8. platové třídy z důvodu nedostatku financí, po zavedení PHmax?
Pokud školy napsaly do výkazu při sběru dat, že jejich učitelky v MŠ nebo vychovatelky jsou zařazeny do 8. platové třídy, pak dostanou finanční prostředky na 8. platovou třídu. Z důvodu nedostatku finančních prostředků nemůžou školy tyto pracovníky zařazovat do nižších platových tříd. Pokud k tomu dochází, informace jsou již popsány v bodě č. 2.

5.       Pomůže jim rozvojový program MŠMT pro rok 2019? Pokud ano, jak konkrétně jim pomůže?
                Cílem programu je prostřednictvím posílení nenárokových složek platu zvýšit platovou  úroveň pedagogických pracovníků mateřských, základních a středních škol (vč. konzervatoří)
a školních družin zřízených územním samosprávným celkem nebo dobrovolným svazkem obcí v krajích, ve kterých byla dosažená úroveň odměňování těchto pracovníků v roce 2017 nižší než úroveň odměňování ve dvou krajích s nejvyšší dosaženou úrovní odměňování uvedených pracovníků (zvlášť pro každý jednotlivý, výše uvedený, druh školy či školní družinu), a tím částečně vyrovnat mezikrajové rozdíly v odměňování pedagogických pracovníků mateřských, základních a středních škol (vč. konzervatoří) a školních družin řízených územním samosprávným celkem nebo dobrovolným svazkem obcí.
Další podrobnosti k této dotaci:

S pozdravem

Mgr. Jana Mančalová
Oddělení péče o pedagogické pracovníky-230
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy


Dobrý den,

děkuji Vám za podrobnou odpověď. Rozumím dobře, že je 3,96 % učitelek MŠ a 12,45 % vychovatelek ŠD začínajících, tedy do dvou let praxe? Odpovídá to statistikám o věku a praxi těchto zaměstnanců. Pokud ne, je zařazení do 8. platové třídy u části z těchto zaměstnanců s třemi a více lety praxe neoprávněné a měli by být správně v 9. platové třídě?

Radek Sárközi

Dobrý den,

statistika vypovídá jen o počtech, nikoli o praxi. Jsou to všechny učitelky nebo vychovatelky ŠD v ČR bez věkové hranice nebo služebním věku. Podle mého názoru u učitelek MŠ by to mohly být začínající  – procento 3,96 tomu může odpovídat (jistě ale ne stoprocentně). Vyšší procento je u vychovatelek ŠD, tam také vnímáme více dotazů ze stran těchto pedagogů, kteří si stěžují, že i např. byli opětovně přeřazení do nižší platové třídy – 8. PT. Speciálně jsme se v novém „Metodickém výkladu“ spolu s MPSV snažili najít co nejvýstižnější činnosti, které charakterizovaly 8. a 9. PT. „Metodický výklad“ je jedna věc, ale ředitelé škol si mnohdy záměrně vykládají „po svém“ nebo vychovatelkám sníží rozsah práce, kterou ale ony musí stejně vykonávat, jelikož vychovatelka musí dělat komplexní práci.

S pozdravem
Jana Mančalová

Odpověď na doplňujíc dotazy:

Dobrý den, pane magistře, 

Posílám Vám tabulky podle věkového složení v závislosti na platových třídách. 














Dále uvádíte, že se pedagogům, kteří mají středoškolské vzdělání s maturitou odpočítávají roky za vzdělání, to vyplývá z § 4 odst. 7 NV č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, a je to z důvodu, že ti, kteří studují např. Bc. nebo Mgr., museli se déle vzdělávat, oproti těm, kteří si již vydělávali, a pokud nastoupí na stejnou pozici, středoškoláci si již např. 3 roky vydělávají, je to vlastně takové ocenění dalšího studia.

Co se týká rozšíření platové tabulky, tak to je samozřejmě i naším cílem.

S pozdravem

Mgr. Jana Mančalová

Oddělení péče o pedagogické pracovníky-230

pondělí 10. prosince 2018

Otevřený dopis politikům za záchranu českého školství

Adresáti:

Vláda České republiky a ministři Vlády ČR
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky 
a poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Senát Parlamentu České republiky 
a senátoři Senátu Parlamentu ČR

Vážení členové vlády, poslanci a senátoři,

české školství se kvůli dlouhodobému podfinancování a řadě nedomyšlených změn ocitlo na pokraji kolapsu. Pokud nemá zcela zkolabovat, je třeba naslouchat pracovníkům škol a okamžitě začít řešit konkrétní problémy, na které pedagogové již řadu let marně upozorňují.

V mnohém se můžeme inspirovat naší historií. Především v prvorepublikovém školství, kdy požívali učitelé vysoké prestiže, čemuž odpovídalo i jejich finanční ohodnocení a pracovní podmínky. Inspiraci můžeme hledat také v úspěšných zahraničních vzdělávacích systémech.

Je třeba zachovat to nejlepší z českého školství a zajistit budoucím generacím co nejkvalitnější vzdělání. Práce učitele se musí stát atraktivní pro čerstvé absolventy pedagogických fakult. Je třeba přivést zpět do škol pedagogy, kteří je opustili kvůli narůstající byrokracii, zhoršujícím se pracovním podmínkám nebo nízkým platům, které navzdory slibům politiků jen kopírují růst průměrné mzdy. Chceme předat mladším kolegům školství v lepším stavu, než jaký zažíváme v současnosti. Vzdělávání se musí stát skutečnou prioritou, neboť od kvality školství se odvíjí budoucí prosperita naší země. Nejefektivnější je investice do dětí. O kvalitní školství pro všechny nám jde především. Bez spokojených učitelů nebudou spokojení žáci ani rodiče.

Pedagogická komora sdružuje učitele, ředitele škol a další pedagogické pracovníky, kteří se rozhodli aktivně přispět k prosazení pozitivních změn ve vzdělávání. Připravili jsme návrh změn, jehož cílem je zachránit české školství. Předkládáme ho veřejnosti ve formě otevřeného dopisu, ke kterému se mohou připojit jednotlivci nebo organizace. Tímto vyzýváme politiky všech stran ke společnému jednání se zástupci Pedagogické komory i dalších organizací, které tento otevřený dopis podpoří, o jednotlivých bodech našeho návrhu.

Návrhy Pedagogické komory na záchranu českého školství

Navýšit školský rozpočet na průměr zemí Evropské unie
Zapojit pedagogické pracovníky do přípravy změn ve školství
Snížit administrativní zátěž škol a jejich pracovníků
Provést odbornou revizi inkluze
Napravit nespravedlnosti v odměňování pedagogických pracovníků
Podpořit pedagogy v jejich náročné práci
Zvýšit platy pedagogů na 130 % průměrné mzdy














Mgr. Radek Sárközi
prezident spolku Pedagogická komora

Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz
info@pedagogicka-komora.cz

Podrobné zdůvodnění jednotlivých návrhů

Pokyny pro signatáře otevřeného dopisu: K otevřenému dopisu Pedagogické komory se můžete připojit vyplněním tohoto formuláře. Zároveň prosím zašlete celý text otevřeného dopisu e-mailem jako přílohu ministrům, poslancům a senátorům. Do textu e-mailu napište vlastní zkušenosti, názory, argumenty a příklady z praxe. K otevřenému dopisu se může připojit i celá organizace (škola, spolek...) - v tom případě kontaktujte Pedagogickou komoru na adrese info@pedagogicka-komora.cz (uvádějte prosím vždy název a adresu školy, celkový počet pedagogů, kteří otevřený dopis podpořili, a e-mail na kontaktní osobu).

Celý otevřený dopis ke stažení 
(klikněte na odkaz pravým tlačítkem myši a zvolte "Uložit odkaz jako...")

sobota 8. prosince 2018

AKTUÁLNÍ TÉMA: Společné vzdělávání (inkluze)

Pedagogická komora usiluje o odbornou revizi inkluze: usnadnění vzniku speciálních tříd v běžných školách; výuka žáků se závažnějšími diagnózami speciálními pedagogy; umožnění společné výuky žáků s různými speciálními potřebami v jedné třídě; zvýšený normativ na žáka s konkrétní diagnózou místo byrokratického systému přidělování podpůrných opatření; asistenti, speciální pedagogové a psychologové jako kmenoví zaměstnanci školy, nikoliv časově omezené částečné úvazky navázané na konkrétního žáka přes podpůrná opatření; možnost odmítnout žáka, pokud škola nemá k jeho kvalitnímu vzdělávání podmínky (nejdříve podmínky, nikoliv naopak, jak je tomu nyní); respektování diagnóz od lékařů pracovníky poraden; rozhodující slovo mají mít vždy zákonní zástupci žáka (rodiče)... Pedagogická komora navrhla změny ve vyhlášce o inkluziAKTUALIZACE: MŠMT poslalo do připomínkového řízení návrh novely vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných (15. 11. 2018). Připomínky Pedagogické komory k poslednímu návrhu novely vyhlášky č. 27 naleznete zde (5. 12. 2018). Pedagogická komora podporuje hlavní změny ve vyhlášce o inkluzi
Oficiální informace ke společnému vzdělávání (inkluzi)
Další informace k inkluzi
Spolky v této oblasti

pátek 7. prosince 2018

Pedagogická komora podporuje hlavní změny ve vyhlášce o inkluzi

Pedagogická komora podporuje hlavní změny ve vyhlášce o inkluzi, jak je připravilo MŠMT. Tyto změny si vyžádali přímo učitelé a ředitelé škol na základě zkušeností s dosavadními problémy v nastavení společného vzdělávání a jeho fungováním v praxi. Školám ubude administrativa a učitelé budou mít více času věnovat se přímo žákům.

Zásadním problémem změn v nastavení společného vzdělávání, které v roce 2016 prosadila přes odpor odborné veřejnosti tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová, je přetrvávající deficit finančních i lidských zdrojů. Personální kapacita poradenských zařízení je nedostatečná a jsou přetížena administrativními úkony. Ve školách chybí speciální pedagogové, kvalifikovaní asistenti i další podpůrný personál. Významným nedostatkem je povinnost upřednostnit inkluzi dítěte v běžné třídě i proti vůli jeho rodičů, kteří by raději volili třídu speciální. A to i v situacích, kdy pro společné vzdělávání nejsou ve škole vhodné podmínky, například kvůli přeplněnosti tříd. Současné nastavení inkluze zavalilo školy obří byrokratickou zátěží. Uvedené nedostatky návrh novely vyhlášky částečně napravuje.

Výtky z ministerstva zahraničí nebo ministerstva práce a sociálních věcí i dalších organizací se nezakládají na relevantních informacích. Tato ministerstva nedisponují odborníky na vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, kteří by dokázali dopady novelizace vyhlášky posoudit. Změny ve vyhlášce připravila odborná pracovní skupina MŠMT složená ze zástupců profesních organizací a pedagogů, kteří s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami každodenně pracují.

Novelizovaná vyhláška rozhodně není v rozporu s mezinárodními úmluvami ani rozsudkem D. H. nebo se Strategií romské integrace do roku 2020 a dalšími oficiálními dokumenty. V úspěšných zahraničních systémech, jako je například finský, se žáci s lehkým mentálním postižením nevzdělávají odděleně, ale společně s žáky s jinými diagnózami nebo bez speciálních vzdělávacích potřeb. Česká republika by byla jedinou zemí, která to zakazuje a která znemožňuje, aby se ve speciální třídě učili společně žáci s různými speciálními vzdělávacími potřebami.

Speciální třída se od běžné třídy liší pouze tím, že je v ní výrazně méně dětí a že je vyučuje učitel s vysokoškolským vzděláním v oblasti speciální pedagogiky. Může se jim tudíž věnovat individuálně a má dostatek odborných kompetencí, jak každého žáka dovést k jeho osobnímu maximu. To učitel, který nemá vzdělání v oblasti speciální pedagogiky, nemůže v běžné třídě s 30 žáky zvládnout ani s pomocí asistenta. Ve Finsku fungují jak speciální třídy při běžných školách, kde žáky vzdělává speciální pedagog, tak samostatné speciální školy – stejně jako v České republice. Tamější systém je pouze propracovanější a finančně i personálně lépe zajištěný.

Jana Karvaiová, vedoucí sekce speciálních pedagogů v Pedagogické komoře, upozorňuje, že žáci s lehkým mentálním postižením jsou v České republice od roku 2016 vyučováni podle stejného rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání jako všichni ostatní žáci. Nic tudíž nebrání tomu, aby navštěvovali stejnou třídu či školu, ať už běžnou nebo speciální. Rozhodně nelze hovořit o dvojkolejnosti českého systému ve srovnání s finským.

Kampaň proti novele inkluzivní vyhlášky rozpoutali v tomto týdnu v médiích šéfové dvou neziskovek s minimem členů Klára Šimáčková Laurenčíková (ČOSIV) a její manžel Martin Šimáček (Institut pro sociální inkluzi). Ani jeden z nich děti se speciálními vzdělávacími potřebami neučí a jejich praxe s výukou v běžné třídě je nulová. „Většina pedagogů ze škol vnímá činnost těchto aktivistů negativně, v praxi totiž jejich návrhy nefungují,” říká Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora. Přístup zástupců některých neziskových organizací ke změnám ve vyhlášce kritizoval v rozhovoru pro Učitelské noviny i současný ministr školství Robert Plaga.

Pedagogická komora má přes 2 300 členů a je nejpočetnějším školským spolkem v ČR. V anketě mezi členy spolku Pedagogická komora se pouze 2 % respondentů vyjádřila kladně ohledně současného nastavení inkluze. Pedagogická komora se zapojila do pracovní skupiny MŠMT, která změny v inkluzivní vyhlášce připravila. Vedení Pedagogické komory podpořilo otevřený dopis Asociace speciálních pedagogů ČR a doprovodné návrhy změn. 

Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz

Pedagogická komora podporuje otevřený dopis Asociace speciálních pedagogů

Vedení Pedagogické komory se ztotožňuje s obsahem otevřeného dopisu, který za Asociaci speciálních pedagogů ČR adresoval ministru školství Robertu Plagovi předseda pražské sekce Jiří Pilař.

Pedagogická komora rovněž podporuje připomínky ASP ČR k  Dlouhodobému záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2019 – 2023 a k návrhu novely vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných.

„Ministerstvo školství by mělo více naslouchat názorům zkušených pedagogů z praxe, ať už jde o učitele, ředitele škol nebo speciální pedagogy,“ doporučuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora.

Pedagogická komora má přes 2 300 členů a je nejpočetnějším školským spolkem v ČR.

Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz


středa 5. prosince 2018

Pedagogická komora zpracovala připomínky k inkluzivní vyhlášce

Pedagogická komora se aktivně zapojila do přípravy změn ve vyhlášce č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných. Již na jaře zaslal Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, do pracovní skupiny MŠMT ke společnému vzdělávání návrhy, které jsme shromáždili od našich členů. Návrh změn vznikal tak, že jsme nejprve zveřejnili text aktuálního znění vyhlášky a vybídli všechny členy spolku, aby své připomínky zapsali do on-line dokumentu. Následně Jana Karvaiová, koordinátorka sekce speciálních pedagogů v Pedagogické komoře, shrnula dílčí návrhy do uceleného materiálu. MŠMT řadu připomínek pedagogů z praxe vyslyšelo a zapracovalo je do návrhu novelizace vyhlášky. Stejným způsobem jsme shromáždili následující připomínky pro potřeby vnějšího připomínkového řízení. Věříme, že většinu z nich MŠMT zapracuje do výsledného textu vyhlášky.

Obecné připomínky Pedagogické komory k návrhu novely vyhlášky č. 27/2016 Sb. a inkluzi

Oceňujeme navržené změny ve vyhlášce, které směřují ke snížení administrativy. Kladně hodnotíme rovněž snahu zredukovat zbytečné restrikce nad rámec školského zákona, i když v této věci by mohla jít novela mnohem dále, jak navrhujeme níže. Snížení částek u jednotlivých položek v rámci přílohy k vyhlášce považujeme za snahu šetřit na nepravém místě. Pokud škola dokázala nakoupit dané pomůcky levněji, zbyly jí finanční prostředky, které mohla využít nad rámec konkrétních podpůrných opatření doporučených školským poradenským zařízením, což školám v současném stavu značného podfinancování pomáhalo plnit cíle vzdělávání.

Celý systém přidělování konkrétních podpůrných opatření je příliš byrokratický a měl by být co nejdříve nahrazen jednodušším způsobem (například zvýšeným normativem na diagnózu konkrétního žáka), což ovšem vyžaduje změnu školského zákona. Vzorem dalších úprav by se měl stát pro Českou republiku úspěšný finský model se sítí speciálních škol, speciálních tříd při běžných školách a vysokou měrou odborné personální, metodické, materiální i finanční podpory. Bez výrazného navýšení peněz nelze kvalitní podmínky pro společné vzdělávání zajistit. Kvůli nedostatku finančních prostředků a zbytečným administrativním omezením v České republice v posledních letech výrazně poklesl počet speciálních tříd při běžných školách, jak ukazují statistická data z MŠMT











V minulosti se osvědčily diagnostické pobyty žáků ve speciálních třídách (případně školách). Zákonný zástupce žáka si nedokáže vytvořit konkrétní reálnou představu, jak se liší výuka v běžné třídě 30 žáků s učitelem bez vzdělání v oblasti speciální pedagogiky (někdy s podporou asistenta, jindy bez ní…) od výuky v méně početné třídě se speciálním pedagogem. Opravdový poučený souhlas může rodič dát, až když se svým dítětem navštíví oba typy tříd. Obdobně se v minulosti osvědčily tzv. vyrovnávací třídy, do nichž byl žák zařazen pouze dočasně na nezbytnou dobu. Tyto třídy by pomohly žákům s jiným mateřským jazykem, než je čeština, dětem z méně podnětného prostředí nebo žákům ohrožených školním neúspěchem z  jiných důvodů.

Každý učitel, který má ve své třídě asistenta, by měl mít nárok na příplatek za jeho vedení ve výši minimálně 5 % tarifní části platu, nebo alespoň na přiznání zvláštního příplatku za zvýšenou neuropsychickou zátěž ve druhé skupině. V současnosti se vyžaduje po učitelích, kteří mají ve třídě žáky s podpůrnými opatřeními, pouze více práce, aniž by měli nárok na vyšší finanční ocenění.

Konkrétní připomínky Pedagogické komory k návrhu novely vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů 

AKTUÁLNÍ TÉMA: Zvýšení platů učitelů o 20 %

Pedagogická komora navrhla kompenzovat odklad zvýšení platů učitelů o 15 % ze září 2018 na leden 2019 dodatečným navýšením o dalších 5 procentních bodů na celkových 20 %. Tuto změnu musí schválit Poslanecká sněmovna. V průměru se jedná celkem o 20 000 Kč na učitele. Pedagogická komora rovněž zpracovala návrh na zvýšení příplatků pro třídní učitele a za specializované činnosti na 2500 až 3500 Kč měsíčně, o kterém bude Poslanecká sněmovna hlasovat v prvním čtení na příští schůzi. Náklady na zvýšení platů pedagogických pracovníků o 15 % od ledna 2019 činí 14,745 miliard korun za celý rok 2019. Dalších 5 procentních bodů navíc by tudíž bylo 4,915 miliard. Z toho by v případě schválení novely zákoníku práce šly na vyšší příplatky pro třídní učitele 2 miliardy korun a na vyšší příplatky za specializované činnosti by šlo 50 milionů. Aktualizace: Poslanecký pozměňovací návrh: Na prvním místě je navýšení platů pedagogů o částku 5 miliard 350 milionu korun

Návrh Pedagogické komory podporují:
Další informace:















Vyjádření podpory:

Vážený pane Sárközi,
děkuji za Váš email i Vaši iniciativu. TOP 09 bude Váš návrh podporovat. Také se nám nelíbí, že je učitelům stále slibováno zvyšování, ale tyto sliby nejsou plněny. Upozorňovali jsme na to, že vláda se se svým závazkem zvýšení platu učitelů od začátku záři hodlá o několik měsíců opozdit, čímž porušuje i jednomyslně přijaté usnesení Sněmovny. Požadavek učitelů tak považujeme za adekvátní. TOP 09 usiluje o to, aby učitelé byli jedni z nejlépe placených státních zaměstnanců, k čemuž mají zatím daleko.
S pozdravem
Markéta Pekarová Adamová
1. místopředsedkyně TOP 09, členka předsednictva, poslankyně, členka výkonného výboru, předseda expertní komise Sociální politika

Vážený pane,
Piráti jednoznačně podporují zvýšení příplatků pro třídní učitele jako vhodnou cestu k zlepšení situace učitelů. Třídnictví je složitá a náročná činnost, která si zaslouží adekvátní ohodnocení. Být v pozici třídního učitele sebou navíc nese velmi zvýšené množství administrativy, která učitelům ubírá tolik potřebný čas a energii, která by mohla být užitečnější ve vlastní výuce.
Zařazení návrhu na zvýšení příplatků za třídnictví jsme podpořili, bohužel naše hlasy nestačily. Budeme se ale dál snažit o zlepšení podmínek pro české učitele ať už se jedná o zvýšení příplatku za různé dodatečné povinnosti učitelů, nebo o plošné zvýšení platů u nárokovaných složek.
S pozdravem
Mikuláš Peksa

Vážený pane magistře, 
vždy podpořím vyšší finance do školství. 
Zdravím Vás
Jan Čižinský

sobota 1. prosince 2018

AKTUÁLNÍ TÉMA: Maturitní zkouška

MŠMT připravuje změny v maturitách, které chce představit v průběhu listopadu 2018. Učitelé z praxe opět nebyli k diskuzím přizváni, jak bývá zvykem. V průběhu letních prázdnin MŠMT připravilo změny v maturitách i přijímacích zkouškách v souvislosti s úpravou podmínek pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Bohužel také bez konzultací s učiteli z praxe...

Oficiální informace
Další informace

čtvrtek 29. listopadu 2018

Proč vznikl spolek Pedagogická komora?

Proč vznikl spolek Pedagogická komora
  • Chyběla tu společná profesní organizace učitelů, ředitelů škol a dalších pedagogických pracovníků
  • Chceme zlepšit pracovní podmínky všech pedagogů
  • Usilujeme o zvýšení společenské prestiže naší práce
  • Chceme být silným partnerem při jednáních s politiky
  • Je třeba, aby byl hlas pedagogů více slyšet v médiích
  • Chceme připomínkovat legislativní dokumenty a podílet se na změnách ve školství
  • Nechceme, aby za nás mluvili a rozhodovali jiní
  • Většinu věcí si dokážeme spravovat sami
Aktuální cíle spolku Pedagogická komora
  • Propojení pedagogů a vybudování silné a respektované samosprávné stavovské organizace
  • Iniciování revize inkluze na základě podnětů učitelů z praxe
  • Navýšení rozpočtu školství na průměr Evropské unie
  • Narovnání platů pedagogů na úroveň profesí s VŠ vzděláním
  • Snížení administrativní zátěže škol (ředitelů i učitelů)
  • Transparentní rozhodování o změnách ve školství na základě odborných analýz, statistických dat a zkušeností pedagogů
  • Přijetí zákona o Pedagogické komoře ČR
Naše činnost


  • Internetová stránka www.pedagogicka-komora.cz 
  • Vytvoření odborných sekcí a pracovních týmů
  • Facebooková skupina Pedagogická komora – diskuze o školství (6 500 diskutujících)
  • Ankety o největších problémech českého školství
  • Twitter Pedagogická komora
  • Nejlepší ministr školství samostatné České republiky (anketa)
  • Stránka na Facebooku Pedagogická komora, z.s.
  • Připomínkování legislativy a podávání pozměňovacích návrhů
Naše úspěchy
  • Výzva senátorům proti kariérnímu řádu (7 400 signatářů)
  • Petice za nepřijetí kariérního řádu adresovaná poslancům (21 609 podpisů učitelů z 1 150 škol)
  • Zrušení garance míst pro všechny dvouleté děti v MŠ
  • Prezentace ve školském výboru Senátu a Poslanecké sněmovny
  • Jednání s premiérem, ministry, poslanci a senátory
  • Zapojení do pracovních skupin MŠMT (změny v inkluzivní vyhlášce)
  • Informování veřejnosti a novinářů o skutečné situaci ve školství
Naše návrhy
  • Novela zákoníku práce – zvýšení příplatků za třídnictví a specializované činnosti na 2 500 až 3 500 Kč měsíčně
  • Zvýšení platů pedagogů o 20 % od ledna 2019
  • Zrušení povinného předškolního vzdělávání v mateřských školách pro děti od 5 let
  • Snížení míry přímé vyučovací povinnosti pro všechny specializované činnosti
  • Zvláštní příplatek za zvýšenou míru neuropsychické zátěže pro všechny pedagogy
  • Sjednocení podmínek pro dětské skupiny a mateřské školy
Pedagogická komora aneb Učitelé a ředitelé sobě… 
  • Potřebujeme více svobody, důvěry a spolupráce
  • Hledáme, co nás spojuje
  • Prosazujeme pozitivní změny ve vzdělávání
  • Navzájem se podporujeme a pomáháme si
  • Ukažme, že se dokážeme domluvit
  • Pojďme společně zachránit české školství

středa 28. listopadu 2018

AKTUÁLNÍ TÉMA: Reforma financování regionálního školství (normativy na žáka versus PHmax)

Roční náklady na reformu financování škol mají činit 11,5 miliard korun (při schvalování příslušné novely školského zákona bylo v důvodové zprávě uvedeno, že náklady budou 2,5 až 5 miliard). Ministr školství Robert Plaga nejprve navrhl odklad spuštění reformy financování škol o jeden rok (od roku 2020), protože nebyly zajištěny finanční prostředky, vzápětí ale vláda od odkladu ustoupila, protože se finance našlyAKTUALIZACE (30.5.2018): Reforma financování bude postupná, fungovat začne za dva roky, řekl Plaga + tisková zpráva MŠMT
Aktuální informace k reformě financování škol podle PHmax


Nové financování škol v médiích
Aktuální informace ke stávající podobě financování (normativů na žáka)
Pokud neumíte vypočítat PHmax pro svou školu, zažádejte o výpočet přímo MŠMT na e-mailu: posta@msmt.cz

Žádost o výpočet PHmax pro naši školu

Dobrý den,

s ohledem na aktuální sestavování úvazků pro školní rok 2018/2019 prosíme o informaci, jaká bude hodnota PHmax pro naši školu a jaké finanční prostředky obdržíme v novém systému. Potřebujeme co nejdříve znát:

1) PHmax pro naši školu = ?
- tomu odpovídají finanční prostředky ve výši = ?

3) Současná situace naší školy odpovídá PHmax = ?
- tomu odpovídají finanční prostředky ve výši = ?

Připojujeme údaje za naši školu:

- zde musíte doplnit počet tříd ve škole, počet žáků v jednotlivých třídách, počet úvazků a jejich výši, počet hodin týdně ve třídě a počet hodin půlených, u MŠ např. dobu provozu a překrývání učitelek atd. Totéž pro školní družinu apod. Pokud neuvedete všechny údaje potřebné k výpočtu, z MŠMT si vyžádají, co potřebují vědět...