sobota 10. února 2018

AKTUÁLNÍ TÉMA: Mateřské školy a předškolní vzdělávání

Předseda školského výboru Poslanecké sněmovny Václav Klaus společně se skupinou poslanců narhl změny školského zákona v oblasti předškolního vzdělávání - zrušení povinného posledního ročníku a zrušení povinnosti pro všechny mateřské školy v ČR přijímat od roku 2020 dvouleté děti. V tomto příspěvku naleznete důležité informace k situaci v mateřských školách. Po projednání vládou (MŠMT) půjde novela školského zákona do prvního čtení v Poslanecké sněmovně a projedná ji školský výbor, následuje druhé a třetí čtení, pak bude postoupena Senátu a jeho školskému výboru a nakonec ji podepíše prezident ČR. Tento proces trvá obvykle minimálně 5 měsíců.
Víte, že...? 

 • Zatímco ČR dává na předškolní vzdělávání 0,5% HDP, průměr EU a OECD činí 0,8 % HDP.
 • Ředitelky MŠ jsou obvykle zařazovány do 10. platové třídy, ředitelé ZŠ do 13. platové třídy. 
 • Učitelky MŠ jsou obvykle zařazovány do 9. platové třídy, učitelé ZŠ do 12. platové třídy.
 • Ve třídě MŠ může být učitelka sama na až 28 dětí, doporučeno je překrývání dvou učitelek v jedné třídě alespoň na 2,5 hodiny denně, ale to není pravidlem.
 • Dvouleté děti se staršími dětmi v jedné třídě MŠ přinášejí tyto problémy: Dvouleté děti si nesmějí hrát se stejnými hračkami, protože ty jsou často určeny až pro děti od 3 let. Na společných procházkách neujdou tak velkou vzdálenost, starší děti se musejí přizpůsobit i jejich rychlosti chůze. Nebývají samostatné v sebeobsluze.
 • MŠ často nemají administrativní personál - vše dělají ředitelky, které mohou mít přímou pedagogickou činnost s dětmi až 20 hodin týdně (podle velikosti MŠ). 
Téma mateřské školy v médiích

5 komentářů:

 1. ředitelky mš by měli být minimálně ve 12. Nastupující učitelka zš,která nic neumí je v 11. Také učitelky po 30 letech praxe už žádnou vidinu víc peněz nemají

  OdpovědětVymazat
 2. http://evidence.mpsv.cz/eEDS/index.php

  OdpovědětVymazat
 3. https://ego.ihned.cz/c1-66035900-tak-ahoj-za-tyden-kolektivni-vychovou-v-tydennich-jeslich-prochazely-ceskoslovenske-deti-uz-od-narozeni

  OdpovědětVymazat
 4. https://www.novinky.cz/veda-skoly/464204-ministerstvo-prace-zapsalo-jiz-550-detskych-skupin.html

  OdpovědětVymazat
 5. https://mojedetskaskupina.cz/mpsv-zverejnilo-seznam-podporenych-projektu-ve-vyzve-2017/

  OdpovědětVymazat

Děkujeme Vám za komentář, bude zveřejněn po schválení administrátorem tohoto webu. :-)